wtorek, 24 czerwca 2014

Kurs DIJ: Jak zrobić węża ze skarpetek

Autorem postu gościnnego jest Handmade by Taja

Moja siostra zainspirowała mnie do stworzenia kolejnego zwierzaka - węża. Pierwotnie myślałam o tym, by wąż był zrobiony z różnych materiałów, ostatecznie zdecydowałam się zrobić skarpetowca i to w dwojakim sensie, bo do jego wypchania również użyłam skarpetek. Możecie zrobić takiego samemu, dzięki czemu pozbędziecie się plątających się po szafie podziurawionych skarpetek czy tych, które dziwnym trafem zostały bez pary. Wąż jest ciekawy w dotyku i można go prać w pralce.


Potrzebne materiały:
- skarpetki na "skórę" węża i do jego wypchania, ich ilość zależy od tego, jak długiego węża chcemy zrobić, mój wąż ma 1,25 m długości i wykorzystałam 7 skarpetek na zewnętrzną stronę + 1-2 skarpetki do jego wypchania na każdy nowy człon (najlepiej wykorzystać w tym celu dziurawe skarpetki czy te nie do pary)
- 2 guziki na oczy węża
- kawałek czerwonej czy różowej wstążki na język węża
- nożyczki
- igła i nitka
- maszyna do szycia
- szpilki

1. Przygotowujemy skarpetki na "skórę" węża. W tym celu wycinamy po 2 prostokątne kawałki materiału z każdej skarpetki, które następnie rozcinamy. Prostokąty mogą być różnej szerokości, najlepiej by wzór był jednolity, stąd odcinałam też wykończenia skarpetek. Potrzebne będą nam też dwa fragmenty wraz z przodem skarpety na głowę i tył węża.


2. Układamy nasze fragmenty w takiej kolejności, by kolory ładnie się komponowały. Spinamy szpilkami poszczególne fragmenty, układając je zewnętrznymi stronami do siebie. Zszywamy je na maszynie do szycia. Kolor nici nie ma znaczenia, ponieważ nie będzie ich widać po przewleczeniu węża na drugą stronę.3.  Na końcu doszywamy końcówkę ogona. Rozcinamy jeden z pozostawionych fragmentów z przodu skarpety do momentu, który umożliwi jej rozłożenie. Doszywamy go z wybranej przez nas strony węża. Następnie składamy naszego węża na pół i spinamy materiał szpilkami. Zszywamy go na maszynie do szycia poczynając od końcówki ogona.


4. Przechodzimy do wypełniania węża. Jako wypełnienie posłużyły mi skrawki skarpetek, które zostały ze skóry węża oraz dodatkowe skarpety, które pocięłam na małe paski, a potem garściami wkładałam do środka. Najtrudniej jest na początku, zwłaszcza gdy robimy długiego węża, ponieważ poszczególne zwitki skarpetek należy przesunąć palcami przez materiał aż do samego końca ogona.


5. Gdy skończymy wypychanie ogona, zabieramy się za głowę węża. Nacinamy skarpetę w miejscu na palce w skarpetce. Z innej skarpety, najlepiej w czerwonym czy różowym kolorze, odcinamy sam przód skarpetki, tak żeby uzyskać owalny kawałek materiału, pasujący do wycięcia w głowie węża. Robimy na środku niewielkie nacięcie pasujące do wielkości naszej wstążki. Przewlekamy głowę węża i szpilkami łączymy z wyciętym czerwonym fragmentem skarpetki. Zszywamy oba fragmenty.  


6. Wstążkę nacinamy na końcu w kształcie litery V i opalamy te nacięcia zapałką, żeby wstążka się nie strzępiła. Następnie umieszczamy wstążkę w głowie węża, wywlekając jej końcówkę przez wycięty otwór w środku paszczy węża i zszywamy dwukrotnie (po normalnym przeszyciu, ustawiamy sobie szycie wsteczne i ponownie przyszywamy wstążkę).


7. Przewlekamy głowę węża na prawą stronę i wypełniamy ją skrawkami skarpetek.Do ogona głowę przyszywamy już ręcznie. Na końcu przyszywamy oczy czyli nasze guziki.


Nasz wąż jest już gotowy.